Evlerimizde alçak tavanlar da yüksek tavanlar da doğru ve etkili dokunuşlarla çok daha etkileyici bir görünüme kavuşturulabilirler. Alçak tavanlı evlerde sıcak ve samimi bir hava yaratılabilir.

ev-dekorasyonu-kapak

Yüksek tavanlı evlerin en önemli avantajlarından biri güneş ışığını eve daha fazla almasıdır. Gece aydınlatması içinde yüksek tavanlı evlerde aydınlanma daha zor sağlanacağından, avizeler büyük ve uzun olmalıdır. Böyle odalarda gösterişli bir avize estetik de duracaktır. Böyle bir avize evin aksesuar ihtiyacını da büyük oranda karşılar. Böyle odalarda gizli aydınlatma seçeneği de kullanılabilir.

Gelelim alçak tavanlı evlerin aydınlatılmasına… Alçak tavanlı ama geniş mekanlarda köşelerden aydınlatma uygun olacaktır. Hem alçak tavanlı hem küçük mekanlarda ise yerden aydınlatma ile ışığın tavana yönlendirilmesi odayı ferahlatacaktır. Böyle odalarda ayna kullanılması da ışığın yansıtılarak güçlenmesine yardımcı olur. Açık renkli perdeler ve beyaz tüller gün ışığının içeri girmesini kolaylaştıracaktır. Yüksek tavanlı evlerde ise rahat uyumak, dik gelen güneşten korunmak için perdeler bol kumaşla dikilmelidir.

Renkleri de tavanınızın yüksekliğine göre seçmelisiniz. Alçak tavanlı evlerde renkler yukarı doğru açılmalıdır. Zeminde koyu renk kullanılmalı. Böylece yukarı doğru bir ferahlık duygusu yaratılabilir. Odanın bir rengi koyu renge boyanırsa kalan mekana yine açıklık hissi kazandırabilirsiniz. Bunun için bir duvar seçilip ilgi noktası olacak şekilde koyu bir renge boyanırken diğer duvarlar bu rengin açık tonlarıyla boyanır. Yüksek tavanlı evlerde ise açık renkler mekanı olduğundan geniş göstereceğinden huzursuz eder. Bunun önüne geçmek için tavan koyu bir renge boyanmalıdır.

Yüksek tavanlı evlerin dekorasyonunda duvarlara büyük objeler asılmalı, aksesuarlar da buna uygun şekilde büyük ve heybetli boyutlarda seçilmeli. Yavan çok yüksekse göz hizasına asılacak tablolar dikkati tavandan uzaklaştırır. Alçak tavanlı evlerde ise mobilya ve aksesuarlar az sayıda olmalı. Fazla mobilya ve aksesuar mekanda boğucu bir hisse neden olur. Açık renk ve az detay bu evler için uygun olacaktır.