Günün yorgunluğu attığımız, ailemizle paylaştığımız, misafirlerimizi ağırladığımız koltuklar, evde en çok kullandığımız mobilyalardan biridir. Yatak gibi koltuklar da dinlenirken kullanıldığından bedenimize uygun, rahat, konforlu ve sağlıklı olmalıdır. Rahatsız, vücudumuzu desteklemeyen bir koltuk, yorgunluğumuzu azaltmayacağı gibi artıracaktır. Dinlenmeyen bedende zihnin de rahatlaması mümkün değildir. Bu yüzden koltuk alırken fazladan bir özen göstermemiz gerekir.

konforlu-koltuk-takımları-2

Bazen çok pahalı ve göz alıcı şıklıkta tasarlanmış bir koltuk yukarıda saydığımız ihtiyaçları karşılamayabilir. Üstelik rahat bir koltuğa sahip olmak için mutlaka çok büyük bir harcama yapmamız gerekmiyor. Mobilya hakkında biraz bilgimiz varsa, en doğru takımı en uygun fiyata alabiliriz. Bunun için mümkün olduğunca fazla mağaza gezmek ve rahat koltuk takımları arasından seçim yapmak gerekir.

Bir koltuğun sağlıklı ve uzun ömürlü olması, iskeletinin ne kadar sağlam yapıldığından anlaşılır. Bunun için koltuk alırken kaliteli bir ağaçtan üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Alacağınız koltuğun kullanma kılavuzu ve garanti belgesi olmalı. Bir koltuğa oturduğunuzda sallanmıyorsa, gıcırdamıyorsa bu iyi bir iskelet anlamına gelir. Koltuğa oturun ve arkanıza yaslanın, bakalım sırtınızı ve belinizi destekliyor mu? İyi bir koltuk her pozisyonda denenerek alınmalı çünkü farklı pozisyonlarda oturulacağını unutmayın. Kanepeyi yatarak da denemeyi ihmal etmeyin. Üzerinde uyunacak koltuğun kolları ve arkalıkları tüyle doldurulmuş, yastıkları omuzlara denk gelecek şekilde tasarlanmış olmalı. Şekerlemeyi seviyorsanız buna da dikkat edin.

konforlu-koltuk-takımları

Koltuk alırken süngerine de dikkat edilmeli. Sahte sünger kullanılan ürün almayın. Döşemesinde kullanılan kumaş sıkı dokunmuşsa uzun ömürlü olacaktır. Kumaşın terletmeyen, toz ve kir tutmayan, yangına dayanıklı olması gerekir. Deri koltuk iyidir ancak suni deri sıcak tutup terleteceğinden kesinlikle sağlıksızdır.

Rahat ve ferah bir atmosfer için mobilyanın odanızın büyüklüğüne uygun olması gerekir. Bu yüzden odanızın ebatlarını ölçmeden alışverişe çıkmayın. Sıkışık bir oda düzeni, mekanda boğulma hissine neden olurken, uygun ebatlardaki koltuklar ferah bir atmosfer sağlar. Açık renk seçimler yaparak ferahlık hissini artırabilirsiniz. Ortamın dağınık değil, derli toplu görünmesi ruhunuzu dinlendirir.