Oymacılık, marangozluk, terzilik gibi bazı el ustalığı ve emek gerektiren bazı meslekler teknolojik gelişmeler ile hayatımızdan silinmeye başlamıştır. Biz toplum olarak el yapımı ürünlere çok değer veririz fakat teknolojinin hızı ve kalitesi bizleri de bu el yapımı ürünlerden uzaklaştırmaya yetmiştir. Mobilyalar evlerimizin vazgeçilmez aksesuarlarıdır. Her odada her köşede farklı mobilya ve aksesuarlarla kendimize özgü tarzımızı oluşturmak isteriz. Bu bizim en doğal hakkımızdır.

oymalı-mobilya

Ülkemiz mobilya sektöründe çok ileri düzeylere ulaşmıştır. Her çeşit mobilyayı üreten ve dünya pazarında büyük söz sahibi olan firmalarımız vardır. Oymalı mobilya modelleri ise genellikle büyük firmalar tarafından değil de el işçiliği yapan küçük atölyeler tarafından yapılmaktadır. Oymalı mobilya alanlar genellikle klasik tasarımı tercih eden insanlardır. Evlerinde şıklığı klasik görüntü ile yakalamak isteyen insanlar mobilyalarında oymalı detaylara önem verirler. Oymacılık çok önemli bir sanattır. Aldığınız oymalı bir mobilyada, yapan ustanın emeğini ve göz nurunu yakalayabilirsiniz. Hem sanat hem de şıklık evinize hâkim olur. Özellikle son yıllarda oymalı mobilya dekorasyon alanında sıkça tercih edilir hale gelmiştir. Teknolojinin duygusuz ve sanattan uzak ürünlerinden sıkılan veya oymacılık sanatına gönül veren insanlar için oymalı mobilyalar sıklıkla tercih edilmektedir. Oymacılık sanatı çok uzun zamanlar ve emek gerektiren bir meslektir. Oymacı ustası oyma yapacağı tahtayı kullanılacağı alana ve yapılacak modele göre uygun ağaçlardan seçer. Onun üzerine bazen kendi iç dünyasını bazen de müşterinin istediği bir görüntüyü özenle işler. Bu işlem çok sabır gerektiren ve dikkatle çalışılması gereken bir işlemdir.

oyma-sanatı

Her ağaca farklı davranılması gerekir. Bazı ağaçlar çok sert bazıları da çok yumuşak olduğu için oyma sanatından önce usta tarafından özel işlemler uygulanır. Bu pişireceğiniz eti önceden özel soslarla terbiye etmek gibidir. Oymacı ustası da ağacını önceden terbiye eder ve sonra kendi iç dünyasını, el emeğini ve yılların birikimini ağaca aktarır.