Günümüzde modern dekorasyon her yıl yeni stiller, alt temalar üretiyor. Desenler, çizgiler, renkler, modeller sürekli yenileniyor. Dekorasyondaki her moda akım birkaç yıl geçmeden yerini yenilerine bırakıyor. Minimalist tarz kasıp kavururken bir bakıyorsunuz yerini retro tarza bırakmış, arkasından hippi rüzgarları esmeye başlamış.

berensu-klasik-koltuk-takimlari

Bazıları ise dekorasyonda klasikten vazgeçmiyor. Bu tarzı benimseyenler modern mobilyaları soğuk buluyor. Klasik tarz, asaleti şıklıkla birleştirerek sıcak ama asil mekanlar yaratıyor. Sonuçta herkes yaşadığı mekanlarda huzuru ve rahatı kişisel tercihlerini uygulayarak bulabiliyor.

Klasik tarzın ruhu ağırbaşlıdır. Yüzlerce yıllık bu ruh, modern insanı geçmişine bağlar. Zaman içinde her şey hızla değişirken klasik tarz, değişmeyen değerleri temsil eder. Klasik dekorasyon evlerimize ciddi ama sıcak bir atmosfer kazandırır. Modern hayatın hafifliği yerine tarihin ağırlığı salonlarımıza buyur edilir.

Klasik tarzda oran önemlidir. Asimetri değil, simetri hakimdir. Yoğun ahşap kullanımı bu tarzın en önemli belirleyicisi ise ikincisi de oyma ahşaptır.  Klasik mobilyaya imzasını el işi atar. Zengin oymalı koltuklar, yine zengin renkli kumaşlarla kaplanır. Klasik tarzın olmazsa olmazı bu koltuklardır. Kapitone döşeme, parlak kadife kumaşlar, varak cila, minderlerle tamamlanan bu koltuklar evimize Osmanlı ihtişamını getirir. 90’lı yıllardan önce üretilmiş bir koltuk seçebileceğiniz gibi bunların yeniden üretimlerini de bulmak mümkün. İşçilik harikası oyma koltukların modası hiç geçmeyecek.

Günümüzde oymalı koltuklar post modern tarzla da kombine edilebiliyor. Özellikle gençler bu tarzı çok beğeniyor. Antikacılar klasik oymalı koltukları birbirinden çılgın renkler ve desenlerdeki modern kumaşlarla kaplayarak eklektik bir tarz yaratıyor. Bunlar çizgi roman kahramanları bile olabiliyor. Son yıllarda berjer modellerinin dekorasyonda sıklıkla kullanılması nedeniyle tekli oymalı koltuklarlar modern evlere de girmeye başladı.