Türk mobilya tarihinin en eski modellerinden biri olan Osmanlı mobilyaları günümüzde hala en çok rağbet edilen dekorasyon çeşitlerinde kullanılıyor. Osmanlı, kendisinin sosyal yapısını ve bu sosyal yapıların etkilerini mobilya başta olmak üzere, birçok mimari eserinde de yansıtmıştır. Bu güzel dekoratif eşyalar birçok yönüyle insanların beğenisini kazanmıştır.

osmanli-mobilyalari-kapak

Bu yazımızda sizlerle Osmanlı mobilyalarında koltuk takımları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Umarız aradığınız bilgiyi bu yazımızda rahatlıkla bulabilecek ve istediğiniz türden mobilyanın hayalini kurmanıza yardımcı olabileceğiz. Genellikle mar tenklerin kullanıldığı bu mobilyalarda, mat yeşil renkler ve kırmızı renkler yoğunlukta. Tabi kırmızı renk derken çok da gözü yormayan açık kırmızı renklerin yoğunluğu mevzubahis.

Geneksel bir mobilya türü olan osmanlı mobilyalarında aynı zamanda ahşap işlemeciliği de oldukça ön planda. Ahşap işlemeler Osmanlı mobilyalarının en önemli unsurlarında biri, koltukların kenarlarında ve tabanlarında kullanılan ahşapların hemen hemen tümünde bu işlemecilikleri göremeniz mümkün.

Genellikle beyaz ve mat renge sahip olan bu ahşap işlemelerde genellikle parlak renklere ve cilalara renk verilmemiştir. Eğer osmanlı mobilyanız varsa ve koltuklarınız böyle bir ahşap işlemelerle donatılmışsa, bu süslemelerin her ay düzenli olarak bakımını yapmanız gerekiyor. Tabi bu durum ağacın cinsine göre de farklılık gösterebilir.

Osmanlı mobilyalarındaki koltuk takımlarındaki kılıflar için daha çok krem, füme ve kırmızı renklerin yoğunluğu en çok dikkat çeken özelliklerden biri. Bu koltuk takımlarının arasına yine ahşap işlemeciliğiyle gözleri boyuyan bir ahşap sehpa veta camlı bir sehpa muhakkak gerekiyor. Yere de koltuk takımlarınızın renkleriyle uyumlu bir halı koyduğunuz taktirde oldukça beğenilecek bir oda dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Osmanlı mobilyalarının olmazsa olmaz koltukları biraz ingilizlerin country tarzıyla benzerlik gösteriyor.

Bu da sanırım iki mobilya türünün de nostaljik bir yapıya sahip olması ve koltuk takımlarındaki ahşap süslemelerinin birbirine yakın olmasından dolayı. Bu sebeple odanızı Osmanlı mobilyasıyla dekore etmek istiyorsanız, country ile arasındaki farklılıkları iyice etüt etmeniz gerekiyor.