Banyolarımızda mobilya kullanımına önem verdiğimizden bu yana bunlardan bir örnek olarak klasik banyo mobilyası karşımıza çıkar. Banyolar geçmiş zamanlarda mobilyalarla süslenmeyen ve daha çok sade, çıplak ve portatif eşyaların barındırıldığı kişisel ihtiyaçları karşılama alanları idi.

Portatif kelimesinden kasıt kolaylıkla sökülebilen ve taşınabilen eşyalar anlamında kullanılır. Banyolar genellikle ev sahipleri tarafından görüldüğü için geçmiş zamanlarda aksesuarlarla süslenmesi, banyo mobilyalarının kullanılması gibi faaliyetlere yer verilmemekte idi. Fakat zaman değiştikçe göze hitabın önemi bilinmeye başlandıkça banyolara da tıpkı oturma odaları gibi önem verilmeye başlandı.

Banyo Dekoru

Banyolarımızın gerek ev halkı gerekse misafirlere hoş bir şekilde gösterilmesi ve her daim öyle kalması maksadıyla banyo dekrorundan yararlanılır. Banyo dekoruna verilen önem banyoların güzel görünmesinden ziyade temiz ve hijyenik olmasını da sağlar. Böyle bir işlem için ise banyo mobilyaları kullanılması önerilir. Banyo mobilyalarının işlevsel özelliği banyoda değişik yerlere düzensiz halde konumlandırılan eşyaların toparlanmasını ve düzen içerisinde yer almasını bu vesile ile banyoların daha düzenli ve özenli görünümünü sağlar. Böylece hem ev halkı hem de misafirlerin bulundukları alandan rahatsızlık duymaları önemli ölçüde önlenmiş olur.

Banyo Düzeni

Banyoların düzenli görünmesini sağlamak öncelikle o evde yaşayan aile fertlerinin kendilerini banyoyu kullandıkları esnada rahat ve keyifli hissetmelerini sağlar. Banyoda düzensiz halde görünen eşyalar kişileri psikolojik açıdan rahatsız eder. Ayrıca mobilyalar ile düzene giren banyolarda duş almak ayrı bir keyif olarak karşımıza çıkar. Her şeyden önce banyo mobilyalarının kullanımı banyoda düzeni sağlamaktır. Diğer yandan ise kişilerin kendilerini rahat ve huzurlu hissetmelerine olanak tanımaktır.

Banyo Mobilya Modelleri

Banyolarda kullanılan banyo mobilya modelleri kişilerin gözüne ve ruhuna hitap eden modeller olarak farklılık gösterir. Örnek olarak klasik banyo modellerinin şık tasarımları ve ağır görünümleri banyoların dekorunu daha da güzelleştiren ve yaşanılan ortamın daha çekici kılınmasını sağlayan türden dikkatleri üzerine çektiği görülür. Klasik banyo modellerinin fiyatları ise bütçelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Modeller doğrultusunda fiyatta oynamaların görülmesi son derece normal olup bütçe kontrolünün modellere uygun şekilde gerçekleştirilmesi önerilir.