Değişime, yeniliklere ayak uydurmayan sektör ya da ürün grubu yok desek yanılmış olmayız. Değişime ayak uyduran sektörlerden birisi de mobilya sektörü. Mobilya sektöründe nasıl bir değişiklik olabilir ki demeyin. Endüstriyel tasarımcılar öyle ürünler tasarlıyorlar ki bir dolap düşünün, o artık sıradan bir dolap değil. Ergonominin sınırlarını zorlayan bu tasarımlar lüks ev mobilyalarının içeriğini oluşturuyor. Hayatı fazlası ile kolaylaştıran bu mobilyalar maddi karşılığı ile de herkesin ulaşmasının mümkün olmadığı bir gruptalar. Ancak belli bir gelir düzeyinin üzerinde olan kimselerin sahip olabildiği bu lüks mobilya grubuna ait birkaç örnekten bahsedelim.

lüks-ev-mobilyaları

Lüks kelimesi çağrışım itibari ile daha çok görsel detayları akla getirebilir. Görsellik de lüks olmasının bir getirisi ancak günümüzde mobilyaları lüks yapan daha çok kullanışlı olmaları. Örneğin akla ilk gelebilecek mobilyalar giyinme dolapları. Artık sıradan dolap algısı kesinlikle değişime uğramış durumda. Menteşeli kapakları neredeyse hiç göremez olduk. Sürgülü kapaklar orta sınıf mobilyalar için sıradan bir durum halini aldı. Lüks ev mobilyalarına dahil olan dolaplar ise adeta bir oda niteliğinde. Birileri o odacığın içinde yaşıyorlar ve siz içeri girdiğinizde alternatifleri gösterip seçim yapmanızı sağlıyorlar. Bu dolaplar için tabii ki geniş alanlara sahip olunması gerekiyor.

lüks-ev-mobilyaları-2

Lüks ev mobilyalarına verilebilecek bir başka örnek ise salon grupları. Bir orta sehpanın ne kadar işlevsel olabileceğini görünce şaşırabilirsiniz. Sehpa olmanın yanında çalışma masası, sandık gibi işlevlere de sahip olabilir. Tüm bunları yaparken çok da fazla yer kaplamaz aynı zamanda. Mutfaklarda da aynı durum söz konusu. Artık uzanıp dolap kapağı açmak ya da kapatmak dönemi kapandı. Uzaktan kumanda ile bu işlemlerinizi rahatça halledebilirsiniz. Çöp kovaları dahi bu değişime ayak uydurdu. Çöp kovasını açmak için zorlanmanız gerekmiyor. Siz bulunduğu çekmece ya da dolabın kapağını açın çöp kovası sizin önünüze gelir ve kapağı açılır. Bu gibi örnekler ile lüks mobilyalar hayatımızda vazgeçilmezler arasında yerlerini alacaklar.