Aydınlatma bir ev dekorasyonunda çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir evin, bir odanın özgünlüğünü ve atmosferini iyi bir aydınlatma sağlamaktadır. Her odanın farklı bir ışığı olmalıdır. Güneş battıktan ve karanlık kendini hissettirmeye başladıktan sonra devreye giren aydınlatma; gerek eşyaların, gerek dekorların kendilerini göstermesine yardımcı olacaktır.

İyi bir aydınlatma; ev dekorasyonunu yapan kişinin hayaliyle de doğru orantılıdır ve bütünsel bir çerçeve sunar. Çünkü iyi bir dekorasyonu iyi bir aydınlatma tamamlamaktadır. Eğer modern veya klasik bir dekorasyon tasarlıyorsanız buna uygun aydınlatma ürünleri kullanmalısınız.

Muhakkak ki her odanın aydınlatması da farklı olacaktır. Oturma odasındaki ışık yoğunluğu ve aydınlatma ürünlerinin yerleri ile mutfaktaki ışık yoğunluğu ve aydınlatma ürünlerinin özellikleri aynı olmamalıdır.

Örneğin; bir oturma odasında çok yoğun bir ışık olmasını istiyorsanız duvar aydınlatmaları ve aprilleri kullanabilirsiniz. Bu ürünler ile istediğiniz bir objeyi ön plana çıkartabilir ve güzel bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bir tabloyu, bir kitaplığı, bir sandalyeyi veya başka bir objeyi duvar aydınlatmaları ve apliklerle ön plana çıkartabilirsiniz.

ev-dekorasyonunda-aydinlatma-2

Yemek odasında özellikle masanın üzerini yeterli derecede ve gözü yormayacak şekilde modern ve özgün aydınlatma ürünleri ile aydınlatarak fark yaratabilirsiniz. İyi bir aydınlatma özellikle yemek yerken yapılan sohbetlerin aperatifi olacaktır ve kişilerin bu sohbetten bir keyif almasını sağlayacaktır. Yemek masası üzerine denk gelecek şekilde belli bir yükseklikte yer alacak kristal avizeler yemek odaları için en çok tercih edilen dizaynlar arasında yer almaktadır.

Bir banyonun aydınlatmasında ise; detayların görülmesi önemlidir. Traş olan bir erkek veya makyaj yapan bir kadın için banyonun aydınlatması çok önemlidir. Bu sebeple beyaz ışıkların kullanılması gerekir.

Özellikle ayna çevresinde aplik aydınlatma ürünleri detayların görülmesini sağlayacağı için daha sık kullanılmalıdır. Banyo tavanının yüksekliği, su ile temas etmemesi de önemlidir, bu yüzden buna uygun bir aydınlatma yapılmalıdır.

Görüldüğü gibi ev dekorasyonunda aydınlatma hem evinizin atmosferi hem de evinizin efektif kullanılması için önem arz etmektedir. Ve dekorasyon ile entegre bir aydınlatma hayal gücünüzün ışığında sizlere keyifli ve yaşanabilir bir ev sunacaktır.