Çocukluğumdan beri çok sevdiğim, ne zaman görsem oturup hayallere daldığım şeylerden biridir cibinlik. Kollarınızı başınızın altına alıp hayallere daldığınız pembe beyaz uçuşan tüllerden oluşan bir köşe hayal ediyorum evimde. 16 ve 17. Yy’da İngiltere de yatağa böcek, sinek girmesini engellemek için kullanılan cibinlikler bugünlerde şık ve tarz sahibi evler için kullanılıyor. Yatak odası stilini tamamen değiştiren bu aksesuar duvara ve tavana bir askı yardımıyla ya da yatağa bağlı ayaklar sayesinde yatak üzerinde de monte edilebiliyor. Kolaylıkla yerinden çıkabilir yıkanıp tekrar asılabilerek rahat bir kullanım sunuyor.

cibinlik

Daha çok çocuk mobilyalarında ve genç kız odalarında kullanılan cibinlikler artık romantik tarza sahip evlerinde çok kullandığı bir detay. Özellikle yeni evlenecek çiftelerin klasik mobilyalarına kombinlediği danetelli cibinlikler bu sezon her yerde satışta. Geçenlerde İkea’da görüp almak için sabırsızlandım eve gelip internetten araştırmak istediğimde ise bir dünya model, renk ve kombinasyon gördüm. Çocuk mobilyalarında daha çok pembe ve beyaz gibi açık renklerden oluşan kombinasyonlar dizayn çekiyor. Yeni evlenecekler ise yatak üzerine kurulan cibinlik sistemli özel tasarımları tercih ediyor genelde.

cibinlik-modelleri

Fransız dantelli ve şık işlemeli cibinlikler özellikle klasik mobilya düşkünlerinin tercihleri arasında yer alıyor. Kullanımı içinse yatak odanızın büyük ya da küçük olması çok önemli eğer yatak odanız küçükse yatağı komple çevreleyen bir cibinlik modeli odayı küçük ve boğuk gösterir. Çünkü dar mekanlar yüksek ve kalabalık görünümü kaldıramazlar. Küçük yatak odalarında yatak başından sarkan modellerin tercih edilmesi odayı daha ferah ve aydınlık gösterecektir.

bebek-odasi-cibinligi

Tavandan sarkan cibinlik modelleri yatak odasının tavan odak noktası olur yani odaya ilk girildiğinde ilk dikkat çeken cibinliğin tavana asıldığı yerdir ve tavanı daha yüksek gösterir. Hazır tasarımların yanı sıra klasik yatak odanız varsa sizde kendi cibinliğinizi odanız ve tarzınıza göre tasarlayabilirsiniz. Kendine özgü ve kalıcı bir tasarım için internetten cibinlik modellerine bakmanızı tavsiye ederiz.