Bebek odasının mobilya seçiminde anne ve babaların mobilyaların işlevselliği, tasarımı ve yalınlığı dışında mobilyalarda kullanılan malzemelerin neler olduğuna, sağlığa zararlı olup olmadığına, kullanılan maddelerin özelliklerine dikkat etmelerinde fayda var. Sertifikalı ve sağlık onayı olan mobilyalar bebek odası mobilya seçiminde her zaman için dikkat edilmesi gereken hususlarda en önemli şey olarak üst sıraya çıkmalıdır.

Peki mobilya yapımında kullanılan hangi tür malzemeler bebeğinizin sağlığını tehdit eder? Örneğin, kurşun. Bebek odası için seçeceğiniz mobilyaların ham maddesinde kurşun olmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin sağlığı açısından bu bilgi oldukça önem taşır. Bunun dışında olası herhangi bir durumda mobilya kenarlarının bebeğinize zarar vermemesi adına mobilya kenarları sivri değil yumuşak çizgili olmalıdır. Tedbir almak için sivri köşeli mobilyalar yerine yumuşak köşeli olanları tercih etmeli ve yay gibi malzemelerin zarar verecek şekilde olmamasına, mobilyada bebeğinizin yutmak ihtimalinin olduğu ufak parçaların olmamasına dikkat edin.

bebek-odasi

Yüksekliği fazla olan bir karyola yerine bebeğinize uygun olan tercih edin ve karyolanın kenar uzunluklarına bakın. Karyolanın yüksekliği mobilya seçiminizde aklınızda olsun. Beşik alıyorsanız, rahat taşınabilir, yer değiştirilebilir olanları seçin. Böylelikle beşiği istediğiniz odaya götürüp bebeğinizi gözünüzün önünde tutabilirsiniz. Beşikte bebek bezlerini ve günlük giysilerini koyabileceğiniz bir bölme olması işlerinizi daha da pratikleştirecek ve beşiği daha işlevsel bir hale getirecektir.

Bebek odasında mobilya tercihinizde renk seçiminizi açık renklerden yana yaparsanız oda daha ferah, sade ve şık görünür. Mobilyalarınızın boyasında açık renk kullanımı dışında malzeme olarak lake boya tercihi yapmanız da iyi olacaktır. Lake boya kullanılan mobilyaların dayanıklılığı çok daha iyi ve sağlık açısından diğer maddelere göre daha avantajlıdır. Ayrıca lake boya kullanılan mobilyalar daha kolay temizlenebilir ve böylelikle hijyeni de daha yüksek olur.

Gözünüzün nuru bebeğinizin odasında dekorasyon için onun hayal dünyasını geliştirecek tasarımlar, ferah renkler ve sağlıklı maddelerin kullanıldığına emin olduğunuz mobilyalar seçin.