Klasik mobilya ve dekorasyon

Klasik mobilyalar, geçmişten beri kullanılmaktadır. Geçmiş zamanlarda, mobilyalar, zengin kesimden olan insanlar için ve seçkin ve zengin kesim tarafından kullanılmış olduğundan son derece gösterişli bir tasarımla hazırlanmıştır. Bu nedenle klasik mobilya dekorasyon örnekleri, saray tarzını yansıtmaktadır. Klasik mobilyaların kullanıldığı geçmiş zamanlarda, ağaç malzemenin çok fazla olması nedeniyle tüm mobilyalar ahşap ile üretilmiştir. Çoğunlukla meşe, maun, abanoz, ceviz ve kayın ağaçları tercih edilmiştir. Günümüzde ahşap geçmişe göre çok daha kıymetli bir hale gelmiştir. Bu da, fiyatlarının pahalı olmasına etki etmektedir.

Klasik mobilyalar, el işçiliği ile üretildiğinden dolayı seri üretim yapılamamaktadır. Klasik mobilya üretimi, geçmişte de, sınırlı ve az sayıda olmuştur. Klasik mobilyaların büyük çoğunluğu oymalıdır, süslemeler oldukça fazla kullanılmıştır. Klasik mobilyalarda geometrik şekillerin ve tabiat resimlerinin işlendiği de göze çarpmaktadır. Döşemeler için genellikle doğal malzemeler tercih edilmiştir. Klasik mobilyalarda ölçü her zaman aynı değildir, krallara ve dönemlere özgü farklı stiller kullanılmıştır ancak daima ihtişam ön plana çıkarılmıştır.

Türkiye’de klasik mobilya stili, Osmanlı döneminden kalmıştır. Osmanlı döneminde saraylarda kullanılan mobilyalara benzer klasik mobilya üretimi yapılmaktadır. Evlere saray havası katan bu mobilyalar, özellikle kadınlar tarafından fazlasıyla sevilmektedir. Birbirinden güzel klasik mobilya dekorasyon örnekleri bulunmaktadır. Bu örneklere göz atarak, siz de klasik mobilyalar ve ev dekorasyonu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

masko Klasik mobilya dekorasyon

Klasik Mobilyalarda Stiller

Klasik mobilyalarda farklı stiller bulunmaktadır. Bu stiller arasında en çok bilinenlerden birisi, Barok Mobilya Stilidir. Barok Mobilya Stili, 1600 ve 1720 yılları arasında kullanılmıştır. Barok sanatında amaç, göz kamaştırmak olduğundan bu mobilyalar son derece gösterişlidir. Çok süslü ve kıvrımlı oymalar, bu mobilyaların en önemli özellikleridir.

Klasik mobilya stilinde ön plana çıkan bir diğer stil ise, Rokoko Mobilya Stilidir. Rokoko stilinde, karışık ve dolambaçlı çizgiler, kabartmalı yüzeyler, derin oymalar ile canlı ve kontrast renkler kullanılmıştır. Günümüzde, barok ve rokoko stillerinin üretimi çok yüksek maliyetli olduğundan dolayı, bu stillerin sadeleştirilmiş üretimi yapılmaktadır. Rokoko ve barok stilinde klasik mobilya dekorasyon örnekleri için internetten faydalanabilirsiniz.

Klasik mobilya dekorasyon fikirleri

Klasik Mobilya İle Dekorasyonlar

Klasik mobilyalar, genellikle, yatak odası ve salon için tercih edilmektedir. Klasik mobilya, evde saray havası yaratmaktadır. Gösterişin ön plana çıktığı bu mobilyalar, ihtişam sevenlerin tercihidir. Osmanlı dönemi mobilya stilinde kullanılan varaklarla tasarlanan klasik mobilyalarda, mürdüm ve patlıcan moru gibi renk tonları, genellikle daha çok beğenilmektedir. Klasik mobilya dekorasyon temasına, gösteriş hâkimdir. Klasik mobilya ile yapılan dekorasyonlara ait fotoğraflara internet üzerinden göz atabilirsiniz.

Klasik mobilya dekorasyon